Tost me Avokado dhe Vezë të Ziera

Tost me Avokado dhe Vezë të Ziera

Receta

Përbërësit:

 • 2 feta bukë integrale
 • 1 avokado e pjekur
 • 2 vezë
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • Kripë dhe piper sipas shijes
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • Farëza chia ose susami (opsionale)
 • Domate qershi për dekor (opsionale)

Udhëzimet:

 1. Përgaditja e vezëve:

  • Vendosni vezët në një tenxhere me ujë të ftohtë dhe ziejini për rreth 10 minuta. Pas zierjes, vendosni vezët në ujë të ftohtë për t’i ftohur dhe qëroni ato.
 2. Pjekja e bukës:

  • Pjekni fetat e bukës integrale në një toster ose në furrë derisa të bëhen krokante.
 3. Përgaditja e avokados:

  • Prisni avokadon në gjysmë, hiqni farën dhe me një lugë gërryeni avokadon.
  • Vendosni avokadon në një tas dhe shtypeni me një pirun derisa të bëhet një pure e butë.
  • Shtoni lëng limoni, kripë dhe piper sipas dëshirës dhe përziejeni mirë.
 4. Shërbimi:

  • Lyejeni fetat e bukës me pak vaj ulliri ekstra të virgjër.
  • Shpërndajeni avokadon e shtypur mbi fetat e bukës.
  • Prisni vezët e ziera në feta dhe vendosni mbi avokado.
  • Shtoni pak kripë dhe piper mbi vezët.
  • Për një shtesë ushqyese dhe të shijshme, mund të vendosni ca farëza chia ose susami mbi tostin tuaj.
  • Dekoroni sipas dëshirës me domate qershi të prera në gjysmë.

Përfitimet Shëndetësore:

 • Avokado: I pasur me yndyrna të shëndetshme, fibra, dhe vitamina si K, E, C, dhe B6.
 • Vezët: Burim i shkëlqyer i proteinave dhe i vitaminave të ndryshme, përfshirë B12 dhe D.
 • Bukë Integrale: Siguron fibra të nevojshme për tretjen dhe ndihmon në mbajtjen e nivelit të qëndrueshëm të sheqerit në gjak.