Tortë e Shijshme me Cokollatë!

Tortë e Shijshme me Cokollatë!

Receta

Për brumin:

1 filxhan gjalpë të shkrirë

1 filxhan sheqer

1 filxhan qumësht

2 vezë

1 lugë çaji ekstrakt vanilje

1 filxhan kakao e dobët

1 e 3/4 filxhan miell

1 lugë çaji pluhur pjekje

1/2 lugë çaji sodë buke

1 pike kripe

Për fillin:

1 filxhan qumësht

1/2 filxhan gjalpë të shkrirë

2 filxhan sheqer

1/2 filxhan kakao e dobët

2 lugë gjalpë të shkrirë

Përgaditja:

1.Filloni me të përgatitutr të gjitha ingredientët për brumin dhe vendoseni në një tas. Përzieni derisa të bëhet një brum i butë dhe i përzierë.

2.Vendosni dy tepsi për tortë dhe lyeni me gjalpë ose pluhur pjekje për të parandaluar që brumi të mbetet.

3.Ndani masën në dy tepsi dhe përpiquni të përhapni në shtresa të barabarta.

4.Fusni tepsitë në furrë të nxehtë prej 180°C dhe pjekni për rreth 25-30 minuta, ose derisa një shkop i futur në mes të tortës të dalë i pastër. Ndërkohë që torta është në furrë, përgatisni fillin.

5.Në një tenxhere të vogël, vendosni qumështin, gjalpën, sheqerin dhe kakaon. Ngrohini në zjarr të ulët, duke përzier në mënyrë të vazhdueshme, derisa sheqeri të shkrihet dhe të krijohet një lëng i çokollatës.

6.Hiqni tenxheren nga zjarri dhe shtoni gjalpën e mbetur për të bërë fillin më të butë.Pasi të jenë gati petet e tortës, largojeni ato nga furra dhe lëreni të ftohen për disa minuta.

7. Hidhni një shtresë të hollë të fillit mbi peten e poshtme të tortës. Pastaj vendosni petë e dytë mbi të dhe përdorni fillin e mbetur për të mbuluar sipërfaqen dhe anët e tortës.

8. Lëreni tortën të ftohet për disa orë para se të shërbehet, duke lejuar që filli të mbetet i butë dhe i shkëlqyeshëm.

Shërbejeni në feta dhe shijoni këtë tortë të shijshme me çokollatë!