Pulë me Limon dhe Mjaltë

Pulë me Limon dhe Mjaltë

Receta

Përbërësit:

 • 4 copë pule (gjoksi ose kofshët)
 • 2 limona (lëvoren për shije)
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle mjaltë
 • 3 thelpinj hudhër të shtypur
 • Kripë dhe piper i zi sipas shijes
 • Majdanoz të freskët (të grirë për dekorim)

Udhëzimet:

 1. Në një enë, përziejini vajin e ullirit, mjaltën, lëvoren e limonit të grirë, hudhrën e shtypur, kripën dhe piperin e zi. Përzijeni mirë derisa të bëhet një lëng i njëtrajtshëm.

 2. Vendosni copat e pulës në një enë të thellë dhe vendosni lëngun mbi to. Përzijeni mirë për të mbuluar pjesën e jashtme të pulës me marinatë. Lëreni të marinohet për të paktën 30 minuta. Ju mund ta lini edhe më gjatë për një aromë më të theksuar.

 3. Ngrohni furrën në 200°C.

 4. Vendosni copat e pulës në një tavë për pjekje. Mund ta mbuloni me letër për pjekje  për të evituar ngjitjen e pulës në enë. Me anë të dorës vendosni copat e pulës në një shtresë të vetme.

 5. Piqeni në furrë për rreth 30-40 minuta ose deri sa pula të jetë e pjekur dhe të ketë një ngjyrë të bukur të artë.

 6. Shërbeni pulën e pjekur të ngrohtë, të dekoruar me majdanoz për shije më të mirë.

 7. Pulën mund të shërbeni me patate të skuqura, oriz, ose perime të pjekura.