Nëntotali
0.00

Receta


Receta


Makarona me Domate Të Freskëta dhe Borzilok
2 Persona
Persona


40 Minuta min
Koha per Pergaditje

40 min
Koha Totale


min
Koha per zierje
Përbërësit • 350gr Makarona të gjata

 • 5 Domate mesatare të pjekura mirë, të kaluara në mikser

 • 10 Gjethe borzilok të freskët

 • 1 Thelpi hudhër, të grirë hollë

 • Vaj ulliri ekstra të virgjer

 • Kripë

 • Një maje lugë sheqer

 • Djathë kaçkavall të grirë


Hapat
 1. Përgatisim fillimisht salcën me domate të freskëta: në një tigan kaverdisim në vaj ulliri ekstra të virgjer hudhrën e grirë hollë, shtojmë purène e domateve, e rregullojmë me pak kripë, një majë luge sheqer, i vendosim kapakun dhe e lemë në zjarr shumë te ulët të gatuhet derisa salca të trashët, për rreth 30 minuta.

 2. Shtojmë gjethet e borzilokut të copetuara me dorë dhe e lemë salcën menjanë. Ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion, i kullojmë dhe i hedhim në tiganin ku kemi pergatitur salcën.

 3. I perziejmë mirë dhe i shërbejmë nepër pjata duke i dhënë shije me pak djathë kaçkavallë të grirë dhe zbukuruar me ndonjë gjethe borzilok të freskët.