Nëntotali
0.00

Receta


Receta


Bollgur me Tërshër me Qershi,Kanell dhe Karafil
4 Persona
Persona


25 Minuta min
Koha per Pergaditje

25 min
Koha Totale


min
Koha per zierje
Përbërësit  • 1 Filxhan kafe plot me tërshërë normale (jo të imet, nga versioni që përdoret për tu zier)

  • 25 Kokrra qershi

  • 200 gr Qumësht

  • Pak ujë

  • 1 Lugë ëmbelsire kanelle

  • 1 Lugë Sheqer (mund të përdorni dhe mjaltë po deshet ose sheqer kaf.nëse ju duket pak sasia e sheqerit mund te vini me shumë).

  • 2-3 copa Karafili të thatë

  • 2-3 Bajame dhe lajthi për zbukurim


Hapat
  1. Qershitë prejini copa copa të vogla.Hidheni tërshërën në një tenxhere dhe vijeni të zihet në pak fare ujë në fillim.(maksimumi 50 gr ujë).Pastaj shtojini qumështin dhe lijeni të zihet me të. Me tej shtoni sheqerin ose mjaltin, qershitë e prera , kanellën e karafilin.Perzijini dhe pak. Bollguri i tërshërës është gati.Vendosini dhe copat e bajameve dhe lajthive siper.