Nëntotali
0.00

Receta


Receta


Karbonara
4 Persona
Persona


35 Minuta min
Koha per Pergaditje

35 min
Koha Totale


min
Koha per zierje
Përbërësit  • 400 gr Makarona linguine

  • 4 Vezë

  • Limon

  • Spinaq

  • Bizele


Hapat
  1. Gatuajmë makaronat sipas udhëzimeve të paketës. Ndërkohë, me kujdes çajmë vezët në një tas të vogël dhe i rrahim me një pirun. I përziejmë me pak piper të zi, pastaj i përziejmë në gjizë të përzier me feta limoni.

  2. Kur kanë mbetur edhe 3 minuta për të zier makaronat, shtojmë bizelet. Rezervojmë pak ujë për gatim, pastaj thajmë makaronat dhe bizelet dhe i vendosim sërish në tigan. Zhysim në vezë përzierjen dhe spinaqin me një lugë druri, që të gatuhen butësisht në nxehtësinë e mbetur. Shtoni pak ujë nga ato që kanë lëshuar makaronat, nëse është e nevojshme. I ndajmë në tasa dhe i shërbejmë me sallatë jeshile.