Nëntotali
0.00

Receta


Receta


Tortë Kripur Me Spinaq
4 Persona
Persona


40 Minuta min
Koha per Pergaditje

40 min
Koha Totale


min
Koha per zierje
Përbërësit • Për Brumin :

 • 300gr Miell

 • 250gr Gjalpë në temperaturë ambjenti

 • Kripë

 • Për Mbushje ;

 • 500gr Spinaq të larë e të pastruar, të prerë hollë

 • 250gr Rikota (gjizë pa kripë)

 • 250gr Domate

 • 100gr Djathë Kaçkavall dele, të prerë në kubik

 • 50gr Djathë Guda, të grirë hollë në rende

 • 50gr Ullinj pa bërthame

 • 1 Qepë, të prerë hollë

 • 3 Thelpinjë hudhra, të prera hollë

 • 100ml Vaj ulliri ekstra të virgjer

 • 3 Vezë

 • Kripë

 • Arrë moskate

 • Piper të zi të sapobluar


Hapat
 1. Bashkojmë në një enë miellin e situr me kripën, shtojmë gjalpin në temperaturë ambjenti (te zbutur) dhe e punojmë brumin shumë mirë me dorë derisa të rezultojë i butë. E mbeshtjellim me letër transparente dhe e vendosim në frigorifer për 30 minuta.

 2. Nderkohë pergatisim mbushjën: në një tigan që nuk ngjit, kaverdisim në vaj ulliri qepen, hudhren dhe spinaqin. I vendosim kapakun dhe i leme të gatuhen në zjarre të ulët, në mënyrë që të zbuten me avullin e tyre. E rregullojmë me kripë, piper të zi të sapobluar dhe arre moskate. Masa duhet të rezultoje pa lëng, pra e thatë, prandaj vazhdojmë gatimin me kapak hapur derisa i gjithë uji i tepërt të avullojë.

 3. Në një tjetër enë rrahim vezët me rikoten, shtojmë spinaqin dhe në ketë moment kemi gati mbushjen e tortës.

 4. Nxjerrim brumin nga frigoriferi, e heqim nga qesja transparente dhe e shtypim paksa me duar. I vendosim sipër letër furre e cila do te na ndihmoje ta hapim me lehtësisht. E hapim brumin nga te gjitha anët duke formuar një petë me trashësi rreth 1cm. E shtrojmë në taven ku do te gatuajme torten e kripur të cilen e kemi lyer paraprakisht me pak vaj ulliri.

 5. Hedhim sipër mbushjen me spinaq dhe rikota dhe nivelojmë me kujdes. E zbukurojmë me domatet qershize te ndara pergjysme, ullinj të pa berthamë, kubiket e djathit kaçkavall dhe djathin guda të grirë. E pjekim në furrë të parangrohur në 200°C për rreth 45 minuta. E lemë të ftohet për minimumi gjysmë ore perpara se ta shërbejme të prerë në feta.