Nëntotali
0.00

Receta


Receta


Tërshërë me Fruta
4 Persona
Persona


25 Minuta min
Koha per Pergaditje

25 min
Koha Totale


min
Koha per zierje
Përbërësit  • 50 gr Tërshërë

  • 150 gr Qumësht

  • 1 Lugë e vogël fara chia ose fara liri

  • 1/2 Banane

  • 20 gr Gjalpë të frutave arrore

  • 20 gr Mjedra të freskëta ose të ngrira


Hapat
  1. Në një enë hidheni tërshërën dhe mbulojeni me qumësht. Shtoni edhe farat chia.Bananen shtypeni me pirun dhe shtojeni tek tërshëra. Shtoni edhe gjalpën e frutave arrore (gjalpë kikiriku ose lajthie).

  2. Përziejini mirë të gjitha dhe hidhini në një kavanozi për tërshërës shtoni mjedrat (mund të përdorni edhe një lugë reçel të cfarëdo lloji). Pastaj kavanozin e mbyllur vendoseni në frigorifer.

  3. Të nesërmen thjeshtë konsumojeni ashtu sic konsumohet çdo mëngjes. Tërshëra e përgatitur kështu mund të ruhet e mbyllur në frigorifer për disa ditë.