Nëntotali
0.00

Receta


Receta


Kuinoa me Turmerik dhe Perime
4 Persona
Persona


40 Minuta min
Koha per Pergaditje

40 min
Koha Totale


min
Koha per zierje
Përbërësit • 7 Patate te vogla

 • 425gr Qiqra të ziera

 • 2 Lugë çaji turmeric

 • 1 Lugë çaji piper të kuq

 • 1 Lugë gjelle vaj kokosi

 • ¼ Filxhan quinoa

 • Kripë/Pier

 • 1 Lugë gjelle vaj ulliri

 • 1 Avokado


Hapat
 1. Ngrohni furrën paraprakisht në 180°C. Prisni patatet në copa të gjata dhe vendosini në gjysmën e një tave me letër pjekje. Marinojini me vaj kokosi dhe me 1 lugë çaji turmerik. Shtoni kripë dhe piper për shije. Futini në furrë dhe lerini rreth 5 minuta. .Në një tas hidhni qiqrat e ziera dhe shtoni 1 lugë çaji piper të kuq dhe përziejini mirë. Më pas vendosini tek gjysma tjetër e tavës dhe futini përsëri në furrë për 25 minuta të tjera ose deri sa patatet të jenë pak të buta.

 2. Gatuani quinoan me 1/2 filxhan me ujë. Pasi të jetë bërë quinoa shtoni 1 lugë çaji turmerik dhe kripë/piper për shije. Trazojini mirë dhe lereni të ftohet.

 3. Lani gjethet e kale dhe më pas masazhojini me vaj ulliri. Më pas prisni avokadon në formë gjatësore në mënyrë të barabarta për 4 tasat. Përgatisni tasat që do shërbeni ku filloni të vendosni gjethet e kale, avokadon, patatet, qiqrat dhe quinoan.