Nëntotali
0.00

Receta


Receta


Pancake me Tërshërë dhe Kanellë
4 Persona
Persona


25 Minuta min
Koha per Pergaditje

25 min
Koha Totale


min
Koha per zierje
Përbërësit  • 2 Filxhanë çaji miell

  • 1/4 Filxhan çaji sheqer kaf

  • 1 Lugë gjelle pluhur pjekje

  • 1 Lugë çaji kripë

  • 1/2 Lugë çaji kanellë

  • 2 Filxhanë çaji tërshërë

  • 2 Gota qumësht

  • 2 Vezë

  • 1/4 Gotë vaj (plus për skuqjen)


Hapat
  1. Kombinoni miellin, sheqerin, pluhurin pjekës, kripën, kanellën dhe 1 filxhan tërshërë në një blender. Lërini derisa të merrni një përzierje homogjene. Në një tas të madh hidhni qumështin, vezët dhe vajin. Trazojini dhe shtoni në të përzierjen me miell dhe tërshërën e mbetur. Përiziejini mirë derisa të merrni një masë brumi homogjene. Nxehni një tigan me vaj në temperaturë mesatare. Shtoni nga 3 lugë gjelle brumë për çdo pancake. Skuqini për rreth 5 minuta nga të dyja anët, derisa të marrin një ngjyrë të artë në kafe.